No i mamy kolejne wybory parlamentarne. Szkoda, że nie w internecie. Tradycyjna metoda, kosztuje nasze społeczeństwo bardzo dużo środków finansowych.
Wybory parlamentarne, na kogo głosować?
Wybory parlamentarne 2019 to kolejny raz wybór pomiędzy Prawo i Sprawiedliwość, a troszkę zmienioną nazwą Platformy Obywatelskiej. Mamy jeszcze też Sojusz Lewicy Demokratycznej, który tym razem idzie pod nazwą Lewica, a zamiast Palikota jest w tym momencie Robert Biedroń.
Nowe partie w wyborach?
Choć najciekawszym egzotykiem jest Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska. Jej człon został dodany tylko i wyłącznie, aby Kukiz startujący z tych list był zadowolony, że nie startuje z PSL, który w rzeczywistości wcześniej sromotnie atakował.
Zapomniałbym o egzotyku, jakim jest Konfederacja. Choć nie w pełnym składzie, bo już część od wyborów euro odpadło. Ale są ciągle, te same twarze jak endecja, narodowcy oraz ekipa Korwina Mikke.
Wybory parlamentarne za 25 lat ?
Gdybyśmy patrzyli na perspektywę 25 lat, praktycznie poglądy naszego społeczeństwa się nie zmieniają. Nadal oscylują w granicach 50% dla jednej opcji i 50% dla drugiej.
I choć byśmy wielokrotnie słyszeli, że następują zmiany w społeczeństwie, że ludzie odchodzą na przykład od kościoła i prawej strony sceny politycznej lub odwrotnie to nie jest to prawdą. Owszem zmieniają się ludzie, ale status quo pozostaje cały czas takie samo.
Gdybyśmy ten artykuł mieli pisać za 50 lat czy coś by się zmieniło? Oczywiście zmieniłyby się nazwy partii no i część dzisiejszych polityków. PO wybierałaby, ale tak naprawdę poglądy, główne kierunki i nurty bardziej pozostałyby takie same. Radykalna zmiana poglądów nastąpiła po 45, kiedy bardzo dużą rzeszę ludzi o poglądach prawicowych, wymordowali komuniści. W latach 90 jednak nastąpił zwrot, który spowodował bardzo podobny podział społeczeństwa, jak było przed wojną. Bo o ile byśmy mieli dyskutować na temat tradycji szacunków do niej przed wojną, a dziś to faktycznie dużo się to zmieniło. Gdybyśmy mieli weryfikować ilu jest wierzących, ilu jest niewierzących, ilu ma poglądy lewicowe, a ilu prawicowe to faktycznie byłoby podobnie.
Niezależnie od poglądów rozmawiajmy ze sobą
Jedyny problem to taki, że ludzie o odmiennych poglądach, nie potrafią ze sobą rozmawiać. Kłopot ten wcale nie jest taki banalny, wystarczy spojrzeć na ludzi jak nawzajem na Facebooku wykluczają siebie, ze znajomych po np. 20 latach znajomości.
Wystarczy spojrzeć na wspólne święta rodzinne, gdzie ludzie zamiast godzić się i być szczęśliwi, to kłócą się o to, kto w polityce jest zły, a kto dobry.
A przecież jeszcze kilkanaście lat temu, nie było aż takiego zacietrzewienia. I nie starajmy się udowodnić, która partia jest tą złą, tą hejtującą, a która jest dobrą. Wszyscy musimy bić się w pierś, bo generalnie każdy z nas ma wiele w tym zakresie na sumieniu.
Czy 40 letni facet przekona innego czterdziestolatka do swoich poglądów ? Oczywiście, że nie ! Jeszcze w szkole podstawowej, mógłby wpłynąć na zmiany poglądów, ale nie kiedy ktoś ma już jakiś kręgosłup, niezależnie czy uznajemy je za słuszne czy nie. Jedyną formą przekonywania do swoich poglądów jest reprezentowania ich w swoim życiu. Nic tak bowiem nie przekonuje jak prezentacja własnych poglądów na własnym życiu.
Także, nie starajmy się zmieniać nikogo. Żyjmy zgodnie z poglądami, które wykształciliśmy, a one same się wybronią.
.